Jdi na obsah Jdi na menu
 

Kvásky

 

         Mnoho z nás si v dnešní době peče své vlastní pečivo a tak každý má ten svůj zaručený postup jakéhokoliv kvásku.

        Kvásky se připravují smícháním určitého množství vody, mouky a droždí. Tato řádně promíchaná směs se nechá určitou dobu kvasit a to buď v pokojové teplotě, nebo v lednici. Při teplejší pokojové teplotě většinou stačí kratší doba v rozmezí od 1/2 – 4 hodin. V lednici může kvásek zrát i několik hodin, kde se lépe rozvíjí všechny jeho vlastnosti. Kvásky dodávají pečivu daleko lepší chuť a prodlužuje se i jeho trvanlivost. Mezi tyto kvásky například patří: biga, poolich, omládek, pěnový kvásek (z knihy, pekařovy dílny).

       Přírodní kvásek se většinou připravuje smícháním žitné mouky a vody. Po určité době dojde ke kvašení a začnou se množit bakterie a kvasinky. Vytváří se kyselina mléčná, která chrání kvásek před hnilobnými bakteriemi a díky kvasinkám dochází ke kvašení, při kterém vzniká kysličník uhličitý a ten nám potom těsto kypří. Mléčné bakterie tedy v kvasu připravují kvasinkám prostředí, v kterém se mohou správně rozvinout. Výroba přírodního kvásku trvá kolem čtrnácti dnů. Používá se hlavně při výrobě chleba. Při pomalém kynutí s kváskem v těstě se nejenom rozvíjí jeho typické chutě a vůně, ale pečivo se stává pro náš pro organismus stravitelnějším.

      Jednoduchým způsobem, jak dodat chlebu dobrou chuť docílíme, použijeme-li starší chleba nebo kousek zbylého těsta z předešlého pečení. Pâte fermentée(staré těsto) a altus brat(starý chléb).

 

Příspěvky

Žitný kvásek

7. 2. 2011

 
Celý příspěvek | Rubrika: Kvásky | Fotografie: žitný kvásek | Komentářů: 0

Pěnový kvásek

22. 1. 2011

 
Celý příspěvek | Rubrika: Kvásky | Fotografie: pěnový kvásek | Komentářů: 0